Wywiad z Patrycją Haręzą

Zapraszamy do ciekawego wywiadu z Patrycją Haręzą, zawodniczką Victorii 1918 Jaworzno, sekcji szermierki na wózkach, reprezentantką Polski.  Patrycja przekazuje serdecznie pozdrowienia dla wszystkich kibiców Victorii 1918 Jaworzno. Trzymajcie się zdrowo!

1. Proszę napisać kibicom najważniejsze sukcesy sportowe i który uważa Pani za najcenniejszy?

Moim najcenniejszym osiągnięciem było zdobycie brązowego medalu na Mistrzostwach Świata w szermierce na wózkach, które odbyły się w Rzymie 2017 roku. Tak naprawdę każdy medal jest dla mnie tak samo ważny, ponieważ daje mi kopa do działania abym na zawodach i treningach starała się jeszcze bardziej.

2. Igrzyska w Tokio przeszły koło nosa, chyba nie tak planowała Pani ten rok?

Koronawirus mocno pokrzyżował plany... Miałam realne szanse aby pojechać na Igrzyska w Tokio niestety koronawirus sporo pokrzyżował i przesunął paraolimpiadę o rok. W związku z brakiem treningów przez ostatnie 3 miesiące ciężko będzie powrócić tak szybko do tej formy jaka była przed pandemią.

3. Jak zniosła Pani ten trudny czas i jak wyglądają plany treningowe po wymuszonej przez pandemię zmianie terminarza?

Przez okres pandemii skupiałam się na pracy zawodowej, ale przede wszystkim mogłam spędzać więcej czasu z najbliższymi, oglądając filmy, grając w gry planszowe, piekąc ciasta oraz spacerując gdy było to już możliwe. Od połowy czerwca rozpoczęły się kilkudniowe obozy szermiercze w Wiśle, na których powoli wracamy do formy. Skupiam się zwłaszcza na wzmocnieniu mięśni ramion i barków. Dużo czasu poświęcam na lekcje indywidualne z trenerem.

4. Jakie starty planuje Pani w najbliższym czasie w klubie i reprezentacji i która impreza będzie w tym roku najważniejsza?

W zaistniałej sytuacji nie wiadomo czy w tym roku odbędą się jakiekolwiek zawody. Najbardziej możliwa impreza jaka może się odbyć to Mistrzostwa Polski, które co roku organizuje klub IKS AWF Warszawa.

5. Igrzyska to dalej wielkie marzenie? Jak motywuje się Pani do przygotowań po nieoczekiwanej przerwie i przełożeniu igrzysk o rok?

Szczerze powiedziawszy te 3 miesiące dużo zmieniły i ja zmieniłam myślenie. Planowałam wziąć udział w Igrzyskach Tokio 2020, ponieważ było to moim jednym z większych marzeń od dnia kiedy postanowiłam rozpocząć przygodę z szermierką. Byłaby to największa nagroda i wyróżnienie na uwieńczenie mojej ciężkiej pracy przez tyle lat. Nadal wierzę, że może się to spełnić i uda mi się wystąpić na paraolimpiadzie w Tokio. Przez okres pandemii siedząc w domu miałam dużo czasu na przemyślenia co zrobię gdy zostaną wznowione treningi. Jestem mocno zmotywowana i gotowa do działania. Przede mną kilka obozów i dużo godzin treningów na sali szermiercze. Wiem, że to na pewno przyniesie efekty w postaci kolejnych medali, a w końcu tego najważniejszego medalu olimpijskiego.

6. Co poza sportem przynosi Pani radość ? Jakie ma Pani hobby?

Lubię czytać książki (z różnych kategorii), oglądać filmy (kryminały, komedie romantyczne, horrory), spacerować.

7. Ulubiona książka i film, który poleci Pani kibicom?

Ulubiona książka/i: cała seria Harrego Pottera. Ciężko jest mi wybrać jeden ulubiony film więc wypisze kilka: Niezłomny, Gwiazd naszych wina, DeadPool.

8. Sportowiec, którego podziwia Pani najbardziej i dlaczego?

Nie ma takiego ponieważ sama wyznaczam sobie cele i dążę do ich spełnienia.

9. Co chciałaby Pani przekazać młodym sportowcom, którzy zaczynają przygodę ze sportem?

Życzę wam wytrwałości, ducha walki i abyście się nie poddawali. Sport wzmacnia nas fizycznie ale również psychicznie. Obierajcie sobie cele i dążcie do nich. Nieważne, że przegrywacie, to powinno dawać Wam lekcje na wyciągniecie wniosków i dodawać siły aby następnym razem było lepiej. Walczcie o swoje marzenia i róbcie wszystko, żeby je spełniać. 

PARTNERZY