Rozmowa z trenerem Piotrem Pierścionkiem

Zapraszamy do lektury wywiadu z trenerem drużyny seniorów Victorii 1918 Jaworzno Piotrem Pierścionkiem, który otrzymał kilka ciekawych pytań, również od kibiców klubu. 

 

1. Panie trenerze, okres przygotowawczy do rundy wiosennej, wygrany finał PPN Chrzanów z MKS Trzebinia i sytuacja,która zaskoczyła nie tylko środowisko sportowe, ale cały świat?

Po bardzo dobrze przepracowanym przez zespół okresie przygotowawczym potwierdzeniem myślę było zwycięstwo z MKS TRZEBINIA - z bólem serca udaliśmy się wszyscy na kwarantanne sportową. Po prostu musieliśmy wszyscy zaakceptować z pokora tą sytuacje na którą nikt z nas nie miał żadnego wpływu .Towarzyszył nam wszystkim ogromny żal i smutek , że nie będziemy mogli kontynuować rozpoczętego procesu budowy zespołu , a nie ukrywałem tego że z punktu widzenia szkoleniowego mieliśmy idealny układ ( Victorii nie groził ani spadek ani walka o awans ) do weryfikacji potencjału zespołu oraz indywidualnych możliwości w warunkach meczowych , treningi , sparingi to nie to samo! Na podstawię tej wiedzy chciałem konstruować zespół na nowy kolejny sezon 20020 /2021 . Również mnie osobiście potrzebna była rozegrana runda wiosenna , żebym mógł zbudować sobie wiedzę na temat przeciwników oraz poziomu ligi, więc na chwilę obecną można powiedzieć, że jestem w punkcie wyjścia w którym przejmowałem zespół w styczniu. Jedyny plus jest taki że dość dobrze wszyscy się poznaliśmy .

2. Jak drużyna zniosła okres pandemii? 

Mamy młodą ambitną drużynę wiec wszyscy byli smutni i nie pocieszeni że nie możemy trenować i kontynuować procesu treningowego , wszyscy siedzieli jak na szpilkach i czekali na zgodę na wspólne treningi. Jak tylko pojawiła się zgoda na treningi całej drużyny,  zespół wręcz wymusił na mnie i prezesie rozpoczęcie treningów! Nie muszę mówić że jesteśmy dumni że udało nam się zbudować tak ambitną grupę ludzi chętnych do naprawdę ciężkich treningów.

3. Od początku roku jest Pan nowym trenerem, jak ocenia Pan klub po półrocznym pobycie?

Moja ocena jest bardzo wysoka. Widać, że Victoria 1918 Jaworzno jest silną marką, której wielu osobom zależy na rozwoju klubu. Poza tym uważam że klub pomimo obecnej klasy rozgrywkowej jest bardzo wydolny organizacyjnie i jest budowany w sposób racjonalny, przemyślany. Podsumowując mam wrażenie że powoli wychodzimy „z ziemi” zasypując solidne FUNDAMENTY, na których będziemy mogli cierpliwie powoli pracować na rozwojem klubu, a nie budować kolosa na glinianych nogach.

4. Jakiego trenera i zawodnika cenił Pan najbardziej jako zawodnik i którego podczas kariery trenerskiej najbardziej sobie ceni?

Na piłkarza Piotra Pierścionka największy wpływ miał Trener Baczyński za czasów gry w juniorach , natomiast w piłce seniorskiej najmilej wspominam  św. Pamięci Jerzego Wyrobka i Krzysztofa Tochela. Najlepszymi graczami z którymi grałem to Waldek Adamczyk, Mariusz Śrutwa , Krzysztof Bizacki i Marcin Malinowski. Natomiast jako trener pracowałem z wieloma zawodnika praktycznie z każdego szczebla rozgrywek począwszy od Ekstraklasy po ligę okręgową. Każdego byłego podopiecznego bardzo mile wspominam! A najlepszymi zawodnikami z jakimi pracowałem byli Dżenan Hosić, Marcin Komorowski, Rafał Pietrzak , Marcin Prus, Marcin Bojarski , Arkadiusz Kłoda , Patryk Małecki , Dawid Szwarga, Sylwester Dembowski , Mariusz Suwaj.

5. Na co zwraca trener uwagę przy doborze zawodników do kadry?

Rozpoczynając prace w Victorii - zdecydowaliśmy się wspólnie, że będziemy budować zespół opierający się na młodych „głodnych” zawodnikach wspartych solidnym szkieletem w postaci kilku doświadczonych zawodników. Na chwilę obecną nie zmierzamy wydawać wielkich pieniędzy na zawodników, którzy mogliby w zdecydowany sposób podnieść jakość zespołu i myśleć o tym żeby walczyć o coś więcej w tej lidze już teraz. Po prostu nie stać nas na budowanie zespołu na takich graczach. Szukamy młodych zdolnych chłopaków, którzy będą szanowali zespół, będą ciężko pracować i są szczerymi dobrymi ludźmi i najważniejsze muszą mieć też duuuużo motywacji wewnętrznej !!! Mam proste przesłanie do swoich graczy - jeśli jesteś odpowiedzialny w życiu codziennym, będziesz odpowiedzialny na boisku. Jeśli młody zawodnik kieruje się właściwymi zasadami poza boiskiem, to zastosuje je też w piłce! Takich zawodników szukamy i w takim będziemy pokładać naszą wiarę.

6. Jak wyglądają przygotowania do nowego sezonu?

Bez większych zakłóceń, zespół zasuwa aż miło !!! Pracujemy poniedziałek, wtorek, czwartek - sobota mecz sparingowy. Starając się rozwijać najlepiej jak się da spójność naszych działań taktycznych w ofensywie , defensywie i w fazach przejścia . Poz tym pracujemy nad wzmocnieniem naszego zespołu na dwóch pozycjach. Niestety nie jest łatwo znaleźć zawodników, którzy spełnią nasze oczekiwania. Tym bardziej żal, że kilku chłopków z Jaworzna których widziałbym w drużynie, wolą grać w innych klubach z tego samego poziomu rozgrywkowego poza naszym miastem, mimo możliwości rozwoju w naprawdę dobrych warunkach.

7. Jakie wskazówki dałby Pan młodym zawodnikom, którzy marzą o sportowej karierze?

Praca zawsze pokona talent. Do tego trzeba być cierpliwym, świadomym i wiedzieć dokąd się zmierza. Stawiać sobie małe cele i je realizować. Po prostu trzeba umieć wypracować w sobie samodyscyplinę, którą nazywam MISTRZOWSKĄ CODZIENNOŚCIĄ! Młody zawodnik musi mieć świadomość, że czasu nie da się cofnąć, dlatego każdy dzień, trening i wszystko co jest związane z tym procesem trzeba wycisnąć na maksa!

8 Co przesądziło o tym, że zdecydował się Pan na objęcie funkcji trenera Victorii ?

Wygoda! Pracuje i kończę budować dom w Jaworznie. Tak całkiem poważnie dostrzegłem dużo pasji w działaniach prezesów Motyki i Polańskiego, żeby postawić w racjonalny sposób klub na nogi.  Jak już wspomniałem wcześniej budowany na solidnych fundamentach projekt, a nie kolos na glinianych nogach. Poza tym wszyscy w trójkę mięliśmy wspólna wizje wznoszenia tej budowli, wizji drużyny i jej rozwoju z uwzględnieniem czynnika czasu …to były kluczowe rzeczy które do mnie przemówiły. Widać, że obaj mają wizję nie na miesiąc czy dwa, tylko planują projekt sportowy na kilka lat do przodu. Potwierdza to choćby największy w Jaworznie projekt szkoleniowy dla dzieci i młodzieży pod nazwą Akademia 2012.

9. Czy w nowym sezonie obecna kadra zostanie zachowana i czy planowane są jakieś ruchy transferowe?

Niestety na chwilę obecna roztaje się z nami kilku zawodników z różnych względów. Patryk Łyp - rezygnuje z gry,  wybiera się na studia. Miłosz Zdanowski wybiera się do Szkoły Mistrzostwa Sportowego , Łukasz Gembala nie ma możliwości systematycznie trenować i przez najbliższą rundę najprawdopodobniej poświęci się pracy , być może dołączy do nas w następnej rundzie .

Na pewno po stronie plusów są powrót po kontuzji Mariusza Suwaja. Jest duża szansa, że uda się pogodzić obowiązki zawodowe i studia Kubie Żmudzie i będzie w rundzie jesiennej do mojej dyspozycji.  Jeszcze jak dojdzie do nas Łukasz Gajda po poważnej kontuzji ( obecnie trenuje indywidualnie ) będę bardzo zadowolony !. Poza tym dołącza do naszej drużyny młody bramkarz rocznika 2002.  Pracujemy jeszcze nad wzmocnieniem jednej , dwóch pozycji  czas pokaże z jakim skutkiem.

10. Jakie ma trener przesłanie do kibiców Victorii, czego mogą się spodziewać przychodząc na mecz?

Myślę, że będziemy mieli najmłodszy zespół w tej lidze , więc oczekuje wsparcia i dużej wyrozumiałości z trybun dla naszej drużyny. Z racji tej młodości macie prawo oczekiwać od zespołu ambicji i zaangażowania do ostatniego gwizdka , co nam da taka postawa , czas pokaże ! Celem doraźnym dla zespołu będzie walka w każdym meczu o zwycięstwo i jak najszybsze zapewnienie sobie utrzymania w lidze. Życzyłbym sobie i wszystkim kibicom, żebyśmy po tym sezonie mieli silny zespół gotowy do walki o najwyższe cele.

PARTNERZY